Flora i fauna
Na otoku Krku živi 30 autohtonih vrsta vodozemaca i gmazova te je to otok s najvećim brojem iz tih životinjskih skupina u čitavom Mediteranu. Među njima ističe se krška gušterica (Podarcis melisellensis) – autohtona hrvatska vrsta. Zajedno s njom u dobrosusjedskim odnosima živi još jedna zanimljiva endemična i reliktna vrsta – mrki ljuskavi gušter čiji mužjaci privlače pažnju izražajnim plavim grlom i narančasto obojenim trbuhom. Najčešće se odmaraju na zidovima obraslima vegetacijom.
Osebujne klimatske prilike uvjetovale su razvoj kultura kao što su vinova loza, smokva i maslina. Na otoku Krku ima više od 1300 biljnih vrsta, među kojima i onih kojih nema ni na jednom drugom jadranskom otoku. Tako, na primjer, ovdje rastu hrast kitnjak, lipa, gorski javor, javor mliječ, gorski brijest, a biljka barbašova lazarkinja (Asperula borbasiana) raste samo ovdje i nigdje drugdje na svijetu. Ljekovito bilje (pelin, kadulja, stolisnik, brnistra) pridonosi ugođaju izvorne aromaterapije.
Na Krku obitavaju bjeloglavi supovi, suri orlovi, orlovi zmijari i još mnoge zanimljive vrste ptica. Močvare pružaju posebnu pogodnost za neke vrste ptica selica.